Menu

ZAJĘCIA Z SAMOOBRONY – techniki aikido z elementami MMA dla klas policyjnych

Techniki obrony polegają na stosowaniu przez policjantów technik samoobrony polegających na ochronie przed atakiem napastnika szczególnie z użyciem niebezpiecznych przedmiotów, takich jak np.: nóż, pałka, kij, pręt metalowy, butelka czy siekiera. W zasadzie napastnik najczęściej uderza z bliska, aby dosięgnąć celu ataku szybko i skutecznie - usiłuje trafić funkcjonariusza głównie w głowę, szyję, bark lub tułów. Dlatego też, aby uniknąć przykrych konsekwencji zdarzeń z udziałem napastnika uzbrojonego w nóż lub podobny przedmiot należy posiadać umiejętności samoobrony – o której skuteczności decydują takie elementy jak stopień opanowania umiejętności technicznych, automatyzm ruchów, sprawność fizyczna, znajomość obowiązujących przepisów, wyposażenie techniczne i praktyczne umiejętności posługiwania się nimi.

W poniedziałek, 22 kwietnia br., uczniowie młodszych klas policyjnych wzięli udział w zajęciach z zakresu samoobrony – techniki aikido poszerzone o elementy MMA, czyli mieszanych sztuk walki, w tym walkę nożem oraz krótkim kijem. Zajęcia dla licealistów poprowadził założyciel Akademii Ultimate Aiki, sensei Grzegorz Konecki, posiadający 5 dan Aikido. Podczas treningu przyszli potencjalni policjanci uczyli się bezpiecznych padów, prostych kopnięć i uderzeń, a także bazowych technik samoobrony. Uczniowie symulowali także atak realny, czyli taki, jaki może przydarzyć się w codziennym otoczeniu, np. na ulicy czy w parku.

Aikido przede wszystkim podnosi sprawność fizyczną, poprawia kondycję, wydolność i usprawnia koordynację ruchową. Ale w głównym aspekcie Aikido pozwala zdobyć umiejętności samoobrony przed wszystkimi rodzajami ataków, co jest jego istotą. A skuteczne i dostosowane do sytuacji techniki obrony są jedną z podstawowych umiejętności funkcjonariusza policji, który w swojej codziennej służbie narażony jest na różnego rodzaju ataki.

Mateusz Radomski

  • Uczniowie w czasie ćwiczeń
  • Uczniowie w czasie ćwiczeń
  • Uczniowie w czasie ćwiczeń
  • 20240422_110148
  • Uczniowie w czasie ćwiczeń

Wróć

Banery

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt

ADRES

ul. Podgórna 12
62-020 Swarzędz

TEL.

+48 (61) 817 20 26

 

EMAIL

sekretariat@swarzedz.edu.pl

 

NIP: 777-34-11-795

 

Regon: 634427526

 

Konto bankowe: CITI HANDLOWY
Numer: 74 1030 1247 0000 0000 9148 3009

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Marcin Mrozik
e-mail: iod@swarzedz.edu.pl

 

 

 

[obiekt mapy] Lokalizacja na mapie: II LO w Swarzędzu