Menu

Zabawa z matematyką

Podczas 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku został proklamowany Międzynarodowy Dzień Matematyki. Już znacznie wcześniej w niektórych krajach 14 marca (3/14 lub 3.14 w amerykańskim zapisie dat) obchodzono jako Dzień Pi, gdyż 3,14 jest przybliżeniem tej znanej stałej. Tematem obchodów Międzynarodowego Dnia Matematyki w 2024 roku jest „Zabawa z matematyką”.

Z tej okazji II LO w Swarzędzu zorganizowało w czwartek 14 marca br. „Zabawę z matematyką”. W zajęciach wzięły udział przedstawiciele zaproszonych szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzędzu, Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kostrzynie Wielkopolskim oraz przedstawiciele trzech klas pierwszych naszej szkoły (matematyczno-geograficznej, biologiczno-chemicznej i policyjnej). Do rozwiązywania poszczególnych zadań nie była wymagana znajomość podstawy programowej z matematyki – wystarczyło logiczne myślenie i odrobina sprytu.


Uczniowie wykonywali trzy grupy zadań. Pierwszą z nich były układanki TANTRIX. Należało budować coraz dłuższe zamknięte pętle. W tej zabawie najlepsi okazali się: Ewa Dziwińska ze SP 1 w Kostrzynie, Mikołaj Kurzawa z SP 5 w Swarzędzu oraz Igor Witczak z klasy policyjnej II LO.

Drugą zabawą były łamigłówki HAPPY CUBE.  Z sześciu elementów trzeba było zbudować kostkę. Po otrzymaniu sześcianu, należało umieścić elementy ponownie w ramce, co czasami okazywało się trudniejsze niż ułożenie bryły.  Z tymi zadaniami najlepiej sobie poradziły Ania Otręba i Julia Piasecka z SP 5 w Swarzędzu, a z uczniów naszej szkoły Mateusz Wartecki i Igor Witczak.

Ostatnią układanką było KATAMINO. Należało z otrzymanych klocków układać coraz większe prostokąty. W rozwiązywaniu tej łamigłówki bezkonkurencyjna okazała się Konstancja Czajkowska z SP 1 w Swarzędzu.

Najlepsi uczniowie w poszczególnych konkurencjach otrzymali jako nagrody oczywiście łamigłówki. Były to kieszonkowe układanki logiczne IQ MINI.

 

  • CUBE układanka  sześcianu
  • Tantrix
  • Katamino
  • IQ Mini
  • Uczniowie podczas zajęć
  • Uczniowie podczas zajęć

Wróć

Banery

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt

ADRES

ul. Podgórna 12
62-020 Swarzędz

TEL.

+48 (61) 817 20 26

 

EMAIL

sekretariat@swarzedz.edu.pl

 

NIP: 777-34-11-795

 

Regon: 634427526

 

Konto bankowe: CITI HANDLOWY
Numer: 74 1030 1247 0000 0000 9148 3009

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Marcin Mrozik
e-mail: iod@swarzedz.edu.pl

 

 

 

[obiekt mapy] Lokalizacja na mapie: II LO w Swarzędzu