Uczniowie naszej szkoły często uczestniczą w organizowanych dla nich zajęciach na poznańskich uczelniach. Tym razem warsztaty odbyły się na Podgórnej. W murach naszego liceum gościliśmy Panią Agnieszkę Garbacz – doktorantkę z Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nasza prelegentka przybliżyła młodzieży klas biologiczno-chemicznych i klasy dietetycznej tematykę związaną ze spożywaniem napojów energetycznych. Potwierdziła fakty – które ustalone zostały na podstawie najnowocześniejszych badań naukowych oraz obaliła mity, o których często się słyszy.
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Strona BIP
zobacz nasz BIP-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Aktualności
Aktualności
Stronicowanie
- 2025.03.02
- 2025.03.02
„DZIEŃ WSPÓŁPRACY” NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU
Jak smakują jadalne owady?
Czym są eko-produkty?
Co może być drogą do sukcesu?
Wykłady, zajęcia warsztatowe, gry i zabawy edukacyjne, które miały miejsce podczas „Dnia Współpracy” na Uniwersytecie Przyrodniczym, zachęcały nas do bliższego poznania danych tematów. W przedsięwzięciu uczniowie klas biologiczno – chemicznych Podgórnej brali udział w czwartek 20 lutego br., pod opieką Pani Małgorzaty Morawskiej i Pana Mateusza Helińskiego. Podczas spotkania mogliśmy poznać uczelnię. Zaprezentowana została oferta edukacyjna, osiągnięcia i kierunki studiów. Mieliśmy również okazję spotkać się ze studentami i porozmawiać o tym, jak studiuje się na Uniwersytecie Przyrodniczym. Podczas wykładu "Paradoks głodu i otyłości" omówiony został problem niedoboru i nadmiaru spożywania żywności w różnych rejonach świata. Przedstawiono statystyki i badania dotyczące głodu i niedożywienia oraz rozprzestrzeniającej się wśród ludzi fali otyłość, dotyczące Polski i innych państw. W kolejnym wykładzie „Czy Nauka, Pasja i Relacje Mogą Być Kluczem do Sukcesu?” poruszono tematykę związaną z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczeniem zawodowym. Wiemy już, że łączenie nauki, pasji i pozytywne relacje międzyludzkie, mogą być kluczem do sukcesu. Absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego wypowiadali się na ten temat.
- 2025.03.02
Nasza Mistrzyni ponownie na podium
Zaangażowanie i ciężka praca owocują ogromnymi sukcesami. Tak w skrócie można by opisać to, co dzieje się w życiu Jagody Arciszewskiej, uczennicy klasy 3C o profilu biologiczno – chemicznym. Na co dzień licealistka z Podgórnej, która po szkole, już od ponad 10 lat, realizuje swoją sportową pasję. I to z jakimi wynikami. Złoto, srebro i brąz Mistrzostw Polski w hokeju na trawie, udział w mistrzostwach Europy (drużynowo zdobycie srebra oraz brązu), nagrody Starosty Poznańskiego i Burmistrza Swarzędza to tylko niektóre z wyróżnień, które już wcześniej zdobyła Jagoda. Ostatnio ponownie i to kilkukrotnie, nasza uczennica stawała na podium. Niezmiernie ważnym osiągnięciem Jagody, był udział w Halowych Mistrzostwach Świata w hokeju na trawie, które odbywały się w dniach 3 – 9 lutego br. w miejscowości Poreč w Chorwacji. I podczas tych zawodów ogromny sukces – zdobycie I miejsce.
- 2025.02.25
Konkursu o mitologii dla uczniów szkół podstawowych
Dzisiaj w naszym Liceum odbyła się pierwsza edycja konkursu o mitologii, który organizowany jest z myślą o uczniach szkół podstawowych. Prezentują oni autorskie projekty dotyczące wybranych przez siebie mitów greckich lub rzymskich. Wśród prezentowanych form były śpiew (Lament Meduzy), komiks (o Arachnie) lub występ teatralny (mit o Prometeusz). Wierzymy, że kolejne edycje pozwolą na rozpowszechnianie wiedzy o starożytnej mitologii i doskonalenie form przekazu starych, lecz wciąż aktualnych treści. Dziękujemy wszystkim za udział oraz wsparcie w przygotowaniach.
A. Ł. Jędrzejczak
- 2025.02.25
Czy trucizny istnieją wokół nas?
Czy ktoś zastanawiał się, dlaczego niektóre produkty tak pięknie wyglądają, maję super zapach, albo są tak długo przydatne do użycia?
I dlaczego nie powinno robić się np.: dżemów ze skórki pomarańczowej?
Na te i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedź uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz członkowie Koła chemiczno – ekologicznego naszej szkoły. 19 lutego br., po raz już kolejny, mieli okazję odwiedzić Politechnikę Poznańską. Odkąd uczelnia podpisała umowę
o współpracy i zgodziła się objąć naszą szkołę patronatem, nasze spotkania na Politechnice Poznańskiej są częste i regularne.Tym razem uczniowie Podgórnej odwiedzili Aulę Magna w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Brali tam udział w spotkaniu z kadrą naukowo - dydaktyczną Wydziału Technologii Chemicznej. Podczas którego przybliżony został kierunek i nazwa „technologia chemiczna”. Czym się zajmuje, co bada, jakich tematów dotyczy i dlaczego jest wszechobecna we wszystkich gałęziach przemysłu od spożywczego i farmaceutycznego począwszy na motoryzacji skończywszy. Czyli właściwie w naszym życiu. Kolejnym etapem naszej wizyty był udział w wykładzie przygotowanym przez Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej pt.: "Trucizny wokół nas".
- 2025.02.25
Zajęcia laboratoryjne na Politechnice Poznańskiej
W poniedziałek 17 lutego, licealiści z klasy 3C, o profilu biologiczno-chemicznym, zdobywali wiedzę i nabywali nowe umiejętności na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej.
Na uczelni uczestniczyli w warsztatach i zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii organicznej i technologii chemicznej, które zorganizowane zostały w ramach współpracy Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej z naszą szkołą.
- 2025.02.17
Ogólnoszkolny Turniej w Dwa Ognie oraz Szkolna Poczta Walentynkowa
W piątek, 14 lutego 2025 roku, Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami wychowania fizycznego zorganizowali ogólnoszkolny turniej w Dwa Ognie, w którym udział wzięły reprezentacje wszystkich klas naszej szkoły. Ideą sportowych zmagań była integracja całej społeczności szkolnej i wspólne spędzenie czasu. Licealiści rywalizowali między sobą w systemie pucharowym, w myśl zasad fair-play. Drużyny składały się z 10 uczniów, w tym 4 dziewczęta. Wszyscy uczestniczy wykazali się dużym zaangażowaniem i chęcią wygranej. Ale jak to w sportowych zmaganiach bywa, zwycięzca jest tylko jeden. I tak najwyższe, zaszczytne I miejsce wywalczyła klasa 3e, II miejsce zajęła reprezentacja klasy 2e, a III miejsce na podium przypadło klasie 4b.
- 2025.02.10
WSZECHMOCNI W SIECI – profilaktyka inaczej
Lajki, stories, snapy, gry komputerowe – to współczesny świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia zależne są od liczby kciuków, serduszek i polubień. Co się stanie kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści w sieci? Kto ukrywa się pod anonimowym profilem oprawcy? Jak bardzo boli internetowa agresja, upublicznienie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów. I wreszcie – do czego może doprowadzić brutalność w świecie internetu…
- 2025.02.09
Poloneza czas zacząć …
W sobotni zimowy, aczkolwiek ciepły i słoneczny wieczór 8 lutego zgodnie z tradycją punktualnie o godz. 17.00 uczniowie czterech klas maturalnych rozpoczęli swoje niepowtarzalne święto – Studniówkę. Tegoroczna studniówka odbyła się po raz drugi w ekskluzywnym hotelu Hampton by Hilton w Swarzędzu. Rozpoczęli ją przedstawiciele maturzystów witając wszystkich gości. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły, pani Małgorzata Szomek, która bardzo ciekawie nawiązała do pięknej pogody i prawie wiosennego wiatru, który przypominał maj, kwitnące kasztany, czyli czas matur. Życzyła również wszystkim maturzystom wspaniałej, szampańskiej zabawy. Na koniec przemówienia pani dyrektor padły sakramentalne słowa „Poloneza czas zacząć” i rozpoczął się bal studniówkowy.
- 2025.02.09
Rozstrzygnięcie SZKOLNEGO KONKURSU „INNOWACJA INFORMATYCZNA”- TRZECIA EDYCJA 2024/2025
Zakończył się trzecia edycja SZKOLNEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO „Innowacja Informatyczna. Był on przeznaczony dla uczniów klas pierwszych i polegał na wyborze przez uczestników jednego z pięciu informatycznych tematów, który był opracowany w formie prezentacji multimedialnej. Tematy prac były podane na początku roku szkolnego. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań informatycznych oraz kształtowanie umiejętności.
Stronicowanie
Banery
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt
ADRESul. Podgórna 12 |
TEL.+48 (61) 817 20 26
|
|
NIP: 777-34-11-795
|
Regon: 634427526
|
Konto bankowe: CITI HANDLOWY
|
Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Marcin Mrozik
e-mail: iod@swarzedz.edu.pl
|
|
|