Menu

Aktualności

Aktualności

Stronicowanie

  • 2025.03.02
    „NAPOJE ENERGETYCZNE – FAKTY I MITY”

    „NAPOJE ENERGETYCZNE – FAKTY I MITY”

    Uczniowie naszej szkoły często uczestniczą w organizowanych dla nich zajęciach na poznańskich uczelniach. Tym razem warsztaty odbyły się na Podgórnej. W murach naszego liceum gościliśmy Panią Agnieszkę Garbacz – doktorantkę z Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nasza prelegentka przybliżyła młodzieży klas biologiczno-chemicznych i klasy dietetycznej tematykę związaną ze spożywaniem napojów energetycznych. Potwierdziła fakty – które ustalone zostały na podstawie najnowocześniejszych badań naukowych oraz obaliła mity, o których często się słyszy. 

  • 2025.03.02
    „DZIEŃ WSPÓŁPRACY” NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

    „DZIEŃ WSPÓŁPRACY” NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W POZNANIU

    Jak smakują jadalne owady?

    Czym są eko-produkty?

    Co może być drogą do sukcesu?

    Wykłady, zajęcia warsztatowe, gry i zabawy edukacyjne, które miały miejsce podczas „Dnia Współpracy” na Uniwersytecie Przyrodniczym, zachęcały nas do bliższego poznania danych tematów. W przedsięwzięciu uczniowie klas biologiczno – chemicznych Podgórnej brali udział w czwartek 20 lutego br., pod opieką Pani Małgorzaty Morawskiej i Pana Mateusza Helińskiego. Podczas spotkania mogliśmy poznać uczelnię. Zaprezentowana została oferta edukacyjna, osiągnięcia i kierunki studiów. Mieliśmy również okazję spotkać się ze studentami i porozmawiać o tym, jak studiuje się na Uniwersytecie Przyrodniczym. Podczas wykładu "Paradoks głodu i otyłości" omówiony został problem niedoboru i nadmiaru spożywania żywności w różnych rejonach świata. Przedstawiono statystyki i badania dotyczące głodu i niedożywienia oraz rozprzestrzeniającej się wśród ludzi fali otyłość, dotyczące Polski i innych państw. W kolejnym wykładzie „Czy Nauka, Pasja i Relacje Mogą Być Kluczem do Sukcesu?” poruszono tematykę związaną z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczeniem zawodowym. Wiemy już, że łączenie nauki, pasji i pozytywne relacje międzyludzkie, mogą być kluczem do sukcesu. Absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego wypowiadali się na ten temat.

  • 2025.03.02
    Nasza Mistrzyni ponownie na podium

    Nasza Mistrzyni ponownie na podium

    Zaangażowanie i ciężka praca owocują ogromnymi sukcesami. Tak w skrócie można by opisać to, co dzieje się w życiu Jagody Arciszewskiej, uczennicy klasy 3C o profilu biologiczno – chemicznym. Na co dzień licealistka z Podgórnej, która po szkole, już od ponad 10 lat, realizuje swoją sportową pasję. I to z jakimi wynikami. Złoto, srebro i brąz Mistrzostw Polski w hokeju na trawie, udział w mistrzostwach Europy (drużynowo zdobycie srebra oraz brązu), nagrody Starosty Poznańskiego i Burmistrza Swarzędza to tylko niektóre z wyróżnień, które już wcześniej zdobyła Jagoda. Ostatnio ponownie i to kilkukrotnie, nasza uczennica stawała na podium. Niezmiernie ważnym osiągnięciem Jagody, był udział w Halowych Mistrzostwach Świata w hokeju na trawie, które odbywały się w dniach 3 – 9 lutego br. w miejscowości Poreč w Chorwacji. I podczas tych zawodów ogromny sukces – zdobycie I miejsce.

  • 2025.02.25
    Konkursu o mitologii dla uczniów szkół podstawowych

    Konkursu o mitologii dla uczniów szkół podstawowych

    Dzisiaj w naszym Liceum odbyła się pierwsza edycja konkursu o mitologii, który organizowany jest z myślą o uczniach szkół podstawowych. Prezentują oni autorskie projekty dotyczące wybranych przez siebie mitów greckich lub rzymskich. Wśród prezentowanych form były śpiew (Lament Meduzy), komiks (o Arachnie) lub występ teatralny (mit o Prometeusz). Wierzymy, że kolejne edycje pozwolą na rozpowszechnianie wiedzy o starożytnej mitologii i doskonalenie form przekazu starych, lecz wciąż aktualnych treści. Dziękujemy wszystkim za udział oraz wsparcie w przygotowaniach.

    A. Ł. Jędrzejczak

  • 2025.02.25
    Czy trucizny istnieją wokół nas?

    Czy trucizny istnieją wokół nas?

    Czy ktoś zastanawiał się, dlaczego niektóre produkty tak pięknie wyglądają, maję super zapach, albo są tak długo przydatne do użycia?

    I dlaczego nie powinno robić się np.: dżemów ze skórki pomarańczowej?

    Na te i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedź uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz członkowie Koła chemiczno – ekologicznego naszej szkoły. 19 lutego br., po raz już kolejny, mieli okazję odwiedzić Politechnikę Poznańską. Odkąd uczelnia podpisała umowę
    o współpracy i zgodziła się objąć naszą szkołę patronatem, nasze spotkania na Politechnice Poznańskiej są częste i regularne.

    Tym razem uczniowie Podgórnej odwiedzili Aulę Magna w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Brali tam udział w spotkaniu z kadrą naukowo - dydaktyczną Wydziału Technologii Chemicznej. Podczas którego przybliżony został kierunek i nazwa „technologia chemiczna”. Czym się zajmuje, co bada, jakich tematów dotyczy i dlaczego jest wszechobecna we wszystkich gałęziach przemysłu od spożywczego i farmaceutycznego począwszy na motoryzacji skończywszy. Czyli właściwie w naszym życiu. Kolejnym etapem naszej wizyty był udział w wykładzie przygotowanym przez Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej pt.: "Trucizny wokół nas".

  • 2025.02.25
    Zajęcia laboratoryjne na Politechnice Poznańskiej

    Zajęcia laboratoryjne na Politechnice Poznańskiej

    W poniedziałek 17 lutego, licealiści z klasy 3C, o profilu biologiczno-chemicznym, zdobywali wiedzę i nabywali nowe umiejętności na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej.

    Na uczelni uczestniczyli w warsztatach i zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii organicznej i technologii chemicznej, które zorganizowane zostały w ramach współpracy Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej z naszą szkołą.

     

  • 2025.02.17
    Ogólnoszkolny Turniej w Dwa Ognie oraz Szkolna Poczta Walentynkowa

    Ogólnoszkolny Turniej w Dwa Ognie oraz Szkolna Poczta Walentynkowa

    W piątek, 14 lutego 2025 roku, Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami wychowania fizycznego zorganizowali ogólnoszkolny turniej w Dwa Ognie, w którym udział wzięły reprezentacje wszystkich klas naszej szkoły. Ideą sportowych zmagań była integracja całej społeczności szkolnej i wspólne spędzenie czasu. Licealiści rywalizowali między sobą w systemie pucharowym, w myśl zasad fair-play. Drużyny składały się z 10 uczniów, w tym 4 dziewczęta. Wszyscy uczestniczy wykazali się dużym zaangażowaniem i chęcią wygranej. Ale jak to w sportowych zmaganiach bywa, zwycięzca jest tylko jeden. I tak najwyższe, zaszczytne I miejsce wywalczyła klasa 3e, II miejsce zajęła reprezentacja klasy 2e, a III miejsce na podium przypadło klasie 4b.

     

  • 2025.02.10
    WSZECHMOCNI W SIECI – profilaktyka inaczej

    WSZECHMOCNI W SIECI – profilaktyka inaczej

    Lajki, stories, snapy, gry komputerowe – to współczesny świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia zależne są od liczby kciuków, serduszek i polubień. Co się stanie kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści w sieci? Kto ukrywa się pod anonimowym profilem oprawcy? Jak bardzo boli internetowa agresja, upublicznienie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów. I wreszcie – do czego może doprowadzić brutalność w świecie internetu…

     

     

  • 2025.02.09
    Poloneza czas zacząć …

    Poloneza czas zacząć …

    W sobotni zimowy, aczkolwiek ciepły i słoneczny wieczór 8 lutego zgodnie z tradycją punktualnie o godz. 17.00 uczniowie czterech klas maturalnych rozpoczęli swoje niepowtarzalne święto – Studniówkę. Tegoroczna studniówka odbyła się po raz drugi w ekskluzywnym hotelu Hampton by Hilton w Swarzędzu. Rozpoczęli ją przedstawiciele maturzystów witając wszystkich gości. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły, pani Małgorzata Szomek, która bardzo ciekawie nawiązała do pięknej pogody i prawie wiosennego wiatru, który przypominał maj, kwitnące kasztany, czyli czas matur. Życzyła również wszystkim maturzystom wspaniałej, szampańskiej zabawy. Na koniec przemówienia pani dyrektor padły sakramentalne słowa „Poloneza czas zacząć” i rozpoczął się bal studniówkowy.

     

  • 2025.02.09
    Rozstrzygnięcie  SKOLNEGO KONKURSU „INNOWACJA INFORMATYCZNA”- TRZECIA EDYCJA 2024/2025

    Rozstrzygnięcie SZKOLNEGO KONKURSU „INNOWACJA INFORMATYCZNA”- TRZECIA EDYCJA 2024/2025

    Zakończył się trzecia edycja  SZKOLNEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO „Innowacja Informatyczna.  Był on przeznaczony dla uczniów klas pierwszych i polegał na wyborze przez uczestników jednego z pięciu informatycznych tematów, który był opracowany w formie prezentacji multimedialnej. Tematy prac były podane na początku roku szkolnego. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań informatycznych oraz kształtowanie umiejętności.

     

     

     

                                                                                                     

Stronicowanie

Banery

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt

ADRES

ul. Podgórna 12
62-020 Swarzędz

TEL.

+48 (61) 817 20 26

 

EMAIL

sekretariat@swarzedz.edu.pl

 

NIP: 777-34-11-795

 

Regon: 634427526

 

Konto bankowe: CITI HANDLOWY
Numer: 74 1030 1247 0000 0000 9148 3009

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Marcin Mrozik

 

 

 

[obiekt mapy] Lokalizacja na mapie: II LO w Swarzędzu